جوندگان, وبلاگ

سنجاب‌ها به عنوان حیوان خانگی

مقدمه

چند سالی است که نگهداری سنجاب‌ها به عنوان حیوان خانگی رایج شده است. آن‌ها حیوان آرامی هستند که به سرعت خود را با محیط زندگی انسان‌ها وفق می‌دهند. این جونده بامزه که نیمه اهلی است جایگاه اصلی‌اش در جنگل است و با توجه به توانایی بالا رفتن از درخت، خانه خود را با سوراخی که روی درخت ایجاد می‌کند می‌سازد. سنجاب‌ها گیاهخوارند و عمده غذاهای خود را از طبیعت دریافت می‌کنند اما می‌توانند از غذاهایی که توسط انسان‌ها درست شده نیز مصرف کنند.

ویژگی‌های ظاهری

از ویژگی‌های ظاهری او می‌توان به دم بلند و پرپشت، دستان کوتاه و پاهای تنومندش اشاره کرد. چشمان درشت و تیزبینی دارد که شکارچیان را به سرعت تشخیص می‌دهد. دم پشمالوی آن‌ها برایشان خیلی کارایی دارد و می‌تواند برای محافظت از آن‌ها از شر حشرات مزاحم به کار آید یا وسیله برقراری ارتباط با همنوعانش باشد. یک جفت دندان پیشین دارند که دائماً در حال رشد است اما چون همیشه در حال جویدن هستند دندان‌هایشان کوتاه می شود.

غذای مورد نیاز

آن‌ها همه چیز خوار هستند و در طبیعت غذای مغذی و مورد نیاز خود را به دست می‌آورند اما وقتی شما او را به عنوان حیوان خانگی در قفس نگه می دارید در واقع او را محدود کرده اید. وظیفه شما این است که تمام غذاها و ویتامین های مورد نیاز او را تامین کنید.

پس بنابراین، دادن یک نوع غذا به صورت مداوم مشکلاتی در دستگاه گوارش او ایجاد خواهد کرد بهتر است خوراکی های متنوع در ظرف‌های جداگانه را در مقابلش قرار دهید تا مصرف کند.

غلات شامل: گندم، جو، ذرت و برنج
خشکبار: بادام و تخم آفتابگردان
دانه‌های گیاهی: دانه کاج، بلوط، سویا و عدس
میوه‌هایی مانند: سیب، انگور، پرتقال، گریپ فروت، توت فرنگی، آلو، گیلاس، گوجه، موز، خربزه، هندوانه و غیره.
سبزیجات: کاهو، کلم، گل کلم، نخود فرنگی، کدو، هویج و لوبیا سبز همگی جزء غذای سنجاب می باشند.

شما می‌توانید هفته‌ای یکبار مقداری گوشت، پیتزا، تخم مرغ، ماست و پنیر بدون نمک به او بدهید. از جمله چیزهای ضروری که همیشه باید در دسترس او قرار گیرد آب تازه و شاخه هایی برای جویدن است.

آن‌ها در طبیعت و جنگل مواد مورد نیاز برای جویدن را پیدا می‌کنند شما در خانه می‌توانید از چوب درختان،سنگ مصنوعی و جویدنی کلسیم دار، استخوان‌ مصنوعی خوراکی سگ‌ها که پروتئین زیادی دارند برای تامین این ویتامین ها استفاده کنید.

گاهی وقت‌ها ممکن است سنجاب شما بخاطر کمبود پروتئین و غذای نامناسب به شکستگی‌هایی دچار شود در اینصورت از طریق مشورت با دامپزشک، مکمل‌های غذایی به او بدهید چرا که او در این زمینه تخصص دارد و با توجه به وزن و جثه سنجابتان ویتامین های D ،A و کلسیم برایش تجویز می‌کند.

تمهیدات لازم

با اینکه توصیه می‌شود نوزادان تازه متولد شده سنجاب به عنوان حیوان خانگی انتخاب شود تا سازگاری بیشتری هم به لحاظ محیطی و هم به لحاظ غذایی بدست آید اما می‌توانید در هنگام خرید سنجاب‌های جوان جزئیات غذایی مورداستفاده او را از فروشنده بپرسید تا بعدا مشکلی برای او پیش نیاید.

جهت مشاهده مقالات بیشتر به مجله سایت مراجعه نمائید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *