گربه, وبلاگ

اسباب‌ بازی گربه‌ها

مقدمه

در کنار رژیم غذایی مناسب و ایجاد مکان راحت برای گربه‌ها لازم است وسیله سرگرمی او را نیز فراهم کنید. گربه‌ها ذاتاً حیوانات کنجکاو و پرجنب و جوشی هستند اما امروزه با توجه به شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌هایی که برای آن ایجاد شده امکان بیرون رفتن از خانه و گشت و گذار برای شما و گربه‌تان ممکن نیست. بنابراین می توانید با تهیه اسباب‌ بازی گربه‌ها، آنها را شاد و مشغول نمائید.

بازی و فعالیت جسمانی

بازی کردن و داشتن فعالیت جسمانی تاثیرات مثبتی بر خلاقیت و سلامت جسمانی گربه شما خواهد گذاشت. بازی کردن که نوعی سرگرمی محسوب می‌شود رفتارهای بد گربه شما از جمله: چنگ زدن را از بین می‌برد. همچنین نوعی تمرین شکار برای بچه گربه‌ها به حساب می‌آید.

از آنجاییکه گربه شما به عنوان حیوان خانگی فعالیت آنچنانی ندارد و برای شکار و تهیه غذای روزانه خود زحمت نمی‌کشد، بیشتر از گربه‌های دیگر که در طبیعت زندگی می‌کنند به سرگرمی، بازی و ورزش نیاز دارند. گربه‌های خارج از خانه زحمت زیادی برای تهیه شام و ناهار خود می‌کشند که به طبع فعالیت بدنی زیادی هم دارند.

شما ناچار هستید از اسباب‌ بازی‌های مخصوص گربه‌ها و یا از وسایل ساده و دور ریختنی برای سرگرم کردن آن‌ها استفاده کنید‌. بازی های ساده و در عین حال متنوعی برای گربه شما وجود دارد که باعث می‌شود شما گربه خوشحال و فعالی داشته باشید.

با توجه به این که شما بعضی مواقع خانه نیستید و گربه شما تنها می‌ماند لازم است شرایط بازی را در جای مناسب و بی‌خطر برای او فراهم کنید تا در نبود شما دست به سرگرمی‌های خطرناک نزند.

اسباب‌ بازی گربه‌هاویژگی‌های بارز گربه‌ها

از ویژگی‌های بارز گربه‌ها که درواقع ویژگی ذاتی آن‌ها محسوب می‌شود، پریدن از جاهای بلند و چنگ زدن است‌‌ و چون شما نمی‌توانید رفتار پرش از ارتفاع بلند را در او تغییر دهید، لازم است سکوی بلندی را در یک مکان مناسب در خانه خود قرار دهید و مواظب باشید که وسایل شکستنی و خطرناک در اطراف او نباشد تا در هنگام پرش و بازی او مشکلی به وجود نیاید.

همینطور درباره ویژگی چنگ زدن، شما نمی توانید این ویژگی را که ذاتی او هست، تغییر دهید. اگر که می‌خواهید مانع چنگ زدن او به وسایل خانه شوید برای او یک اسکرچر مناسب تهیه کنید و به او یاد بدهید که چگونه از آن استفاده کنند.

چند وسیله ساده برای بازی

۱. می‌توانید کاغذ و مقوایی را مچاله کنید تا گربه شما از آن به عنوان توپ استفاده کند. شما خواهید دید که این وسیله ساده چقدر گربه شما را سرگرم و خوشحال خواهد کرد.

۲. به او دستمال کاغذی بدهید تا آن را تکه تکه کند.

۳. با استفاده از یک ربان زخیم و یا کمربند به صورت تعاملی با او بازی کنید. می‌توانید ربان را روی زمین بکشید یا در مقابل او بالای سرش تکان دهید تا ربان را بگیرد. دقت کنید که این یک بازی دوطرفه است و ربان را در اختیار او نگذارید تا مشکلی پیش نیاید.

۴. می‌توانید داخل بطری‌های خالی و بدون در، وسیله مورد علاقه گربه را بیاندازید، گربه شما برای به دست آوردن آن وسیله، به بطری ضربه میزند همچنین درِ بطری‌های مختلف را رنگ آمیزی کنید و به عنوان اسباب بازی در اختیار گربه خود قرار دهید.

۵. می‌توانید داخل جعبه‌های بزرگ چند اسباب بازی قرار دهید تا گربه شما ساعت‌ها در آن بازی کند.

۶. توپ کاموایی یا نخ در اختیارش بگذارید چون گربه‌ها از کشیدن آن ها بر روی زمین لذت می‌برند.

۷. می‌توانید اسباب بازی‌های مختلف را در نقاط مختلف و بدون خطر در خانه خود آویزان کنید یا در جایی مخفی کنید، گربه‌ها از پیدا کردن آن‌ها خیلی خوشحال می‌شوند.

۸. گربه‌ها از تماشا کردن ماهی‌ها لذت می‌برند و می‌توانند سرگرم شوند. اگر شما در خانه خود آکواریوم دارید مطمئن شوید که گربه‌ها به آن‌ها دسترسی نخواهند داشت و صدمه‌ای به آن‌ها نخواهند زد.

۹. با استفاده از چراغ قوه و نور لیزر او را سرگرم کنید.

اسباب‌ بازی گربه‌هانکته

از آنجاییکه گربه‌ها عاشق شکار کردن هستند اگر حس کنند که چیزی در حال فرار و گریز از آن‌ها است، به دنبالش می‌روند. تعقیب لیزر نوعی ورزش جسمی و ذهنی است به شرطی که آن‌ها از این بازی لذت ببرند. همچنین باید شرایط ایمنی را فراهم کنید و مواظب باشید که نور لیزر را به چشمان گربه خود نیاندازید چرا که ممکن است باعث مشکلات بینایی او شود.

اگر فقط از لیزر برای بازی با او استفاده می‌‌‌‌‌کنید به مرور متوجه خواهد شد که نمی‌تواند آن را بگیرد و ناامید و سرشکسته می‌شود پس توصیه می‌شود در کنار بازی با لیزر از اسباب بازی‌های دیگری هم استفاده کنید و در اختیارش بگذارید تا آن‌ها نیز با شما بازی ‌کنند و اسباب بازی‌های خود را مخفی ‌کنند تا شما آنها را پیدا کنید. ممکن است، توپ کاموایی، درهای بطری و سایر اسباب بازی‌های خود را در کشوی کابینت و کمد لباس‌ها پنهان کنند.

در تمام بازی، بایستی حواستان به گربه خود باشد تا مشکلی برایش با وسایلی که در اختیارش گذاشتید پیش نیاید.

جهت مشاهده مقالات بیشتر به مجله سایت مراجعه نمائید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *